İletişim Bilgileri

İNŞAATLA İLGİLİ HERŞEY İnş.Ltd.Şti

  • Yetkili Kişi: İBRAHİM ARAS
  • Telefon numarası: +90 (542) 526-01-09, GENEL MUDUR NO.
  • +90 (530) 615-97-06, GENEL MUDUR YRD.NO
  • +90 (506) 458-88-80, SECRETARY
  • +90 (533) 842-93-31, KKTC TEMSİLCİSİ
  • +90 (548) 873-69-66, KKTC TEMSİLCİSİ
  • MSN: mahmut_aras_3625@hotmail.com
  • Adres: TELEFONLARINIZI BEKLIYORUZ..., k.çekmece, İstanbul, 34000, Türkiye

Çalışma Saatleri

Temsilciliklerimiz

Sitedeki güncellemeler

En önemli fırsat, anlaşılıyor olmak

28.02.2012 02:02

Geçtiğimiz günlerde Japonya’daydım. Hemen ardından Slovenya’da geçirilen bir haftada hem reklâm sektörümüz hem de ülkemiz adına pek çok fırsatı bir kez daha gördüm.

‘Bir kez daha’ diyorum, son beş yıldır Slovenya’da on üç yıldan bu yana yapılan Golden Drum Reklâm Festivali’ne son 5 yıldır Türkiye elçisi olarak geliyorum. Bana göre en önemli fırsat yeni Avrupa’nın bizi kültür olarak anlıyor olması. İnanın Japonya’da geçirdiğim ve kendimi anlatma konusunda yaşadığım onlarca tecrübeden sonra buralarda anlaşılıyor olmanın ne demek olduğunu daha iyi değerlendirebiliyorum.

Bu yıl Grey World Wide EMEA toplantısını Golden Drum’da yaptı. Grey İstanbul hem Tevfik Şems Nakipoğlu’nun jüri üyeliği, hem Grey İstanbul ile birlikte organize ettiğimiz Türkiye Ulusal Partisi ve hem de Türkiye’den katılan işlerle gösterilen güç, ülkemiz adına iyi bir halkla ilişkiler çalışmasıydı.

Türkiye gecesine hem şimdiki Slovenya büyükelçimiz Sina Baydur ve hem de bir önceki emekli büyükelçimiz Balkan Kızıldeli’yi davet etmiştim. Kırmadılar ve katıldılar. Bizden başka hiçbir ülkenin büyükelçisi bu gecelere katılmamıştı. Bu da festival organizasyonunda bizim için iyi bir puan oldu.

Golden Drum ödül törenine ülkenin yöneticileri bile katılıyor. Geçen yıl katılım en üst düzeyde olmuştu. İnsanın aklına neden bizim ülkemizin yöneticileri 2 milyar dolarlık cirosu olan Türkiye reklâm sektörünün yarışması Kristal Elma’ya katılmaz diye geliyor.

Bu yıl Golden Drum özel bir konuma gelmiş. Asya Pasifik ülkelerin yarışması AdFestival ile Hispanik ülkelerin reklâm yarışması FIAP ile birlikte güç birliği oluşturmuşlar. Birlikte neler yapacaklarını biz elçilere anlattılar. Golden Drum giderek büyüyor, farklılaşıyor. İşte burada da aklıma, ‘Neden Golden Drum’dan daha önce başlayan Kristal Elma’mız 18 yıldan bu yana sadece ülke sınırları içinde kaldı?’ diye geliyor.

Bu soruyu sormamın nedenine gelince: 1- 1.500 reklâm profesyoneli ve diğer ülkelerden reklâmverenler Slovenya Porthoroz’dalar. İş bağlantıları yapıyorlar. Ajansların işine bakıyorlar ve birlikte çalışacakları ajansları seçiyorlar. Türkiye için bana sorular soruyorlar. Bu soruları neden muhatapları yanıtlamasın? 2- 1.500 ve artı aileleri toplamda 2.000’den fazla turist demektir. Genç insanlar katılıyor ve iyi yiyor, iyi eğleniyorlar. Bu etkinlik ekim ayı için sahil bölgelerimize yüklü bir gelir olamaz mı? Grey İstanbul Başkanı Alper Üner ile Türk gecesi sonrası laflıyoruz, “Biz uluslararası bir reklâm yarışması yapamaz mıyız?” Elbette, zaten bizim Kristal Elma’nın böyle bir çabası yok mu? 3- Hadi tüm bu sıraladıklarımı bir yana bıraktım, neden daha çok işle bu tür yarışmalara katılmayız? Reklâmlar yurdum insanının aklını gösteriyor. Devletlerarası ilişkilerde görmeyi reddedebilirler; ama bırakın bari burada işlerimizle aklımızı görsünler.