İletişim Bilgileri

İNŞAATLA İLGİLİ HERŞEY İnş.Ltd.Şti

  • Yetkili Kişi: İBRAHİM ARAS
  • Telefon numarası: +90 (542) 526-01-09, GENEL MUDUR NO.
  • +90 (530) 615-97-06, GENEL MUDUR YRD.NO
  • +90 (506) 458-88-80, SECRETARY
  • +90 (533) 842-93-31, KKTC TEMSİLCİSİ
  • +90 (548) 873-69-66, KKTC TEMSİLCİSİ
  • MSN: mahmut_aras_3625@hotmail.com
  • Adres: TELEFONLARINIZI BEKLIYORUZ..., k.çekmece, İstanbul, 34000, Türkiye

Çalışma Saatleri

Temsilciliklerimiz

Sitedeki güncellemeler

Kentsel Dönüşüme 'Acele Kamulaştırma' Yetkisi

Kentsel Dönüşüme 'Acele Kamulaştırma' Yetkisi
KENTSEL DONUSUM HABERI...

28.10.2011 23:43

Van'da meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremin ardından gözler, deprem riski taşıyan bölgelerdeki binaların taşınması veya güçlendirilmesiyle ilgili çalışmalara çevrildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ‘'Artık şehirlerde kaçak yapı, gecekonduya izin vermeyeceğiz. Yetkiyi bakanlığımıza alacağız. Bunları yıkmayanlara sormadan, kamulaştırmasını yapıp yıkacacağız. Bedeli ne olursa olsun, oy verirmiş vermezmiş bunları dinlemeyeceğiz. Çünkü bu tabloları yaşamaktansa iktidarı kaybetmek daha hayırlıdır’‘ sözleriyle açıkladığı kentsel dönüşüm planın ayrıntıları netleşiyor.

ACELE KAMULAŞTIRMA YETKİSİ GELİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkililerinden alınan bilgiye göre, yürürlükteki kanunlar riskli bölgelerde ikamet eden vatandaşları kentsel dönüşüme zorlayıcı düzenlemeler içermiyor, bu sebeple ilgili kanunlarda revizyon gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda yürütülen yasal altyapı çalışmaları çerçevesinde ilk olarak Meclis gündeminde bekleyen Kentsel Dönüşüm Kanun Tasarısı, bakanlık bürokratlarınca yeniden ele alınıyor.

Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünün yürüttüğü çalışma çerçevesinde, deprem riski taşıyan yerlerde ‘'acele kamulaştırma’‘ uygulamasına olanak sağlayan hükümler yer alacak.

Kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesi için büyükşehir belediyelerine ve ilçe belediyelerine yetki veren düzenleme, kamu kurumları konusunda ise yetkiyi Bakanlar Kurulu'na bırakıyor.

Düzenlemenin önümüzdeki günlerde ilgili kurumların görüşüne sunulduktan sonra Başbakanlık'a sevk edilmesi ve Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulması planlanıyor.

KAT MALİKLERİNİN TAMAMININ İZİN VERMESİ GEREKMEYECEK
Yürürlükteki Kat Mülkiyeti ve İmar Affı kanunlarında da değişiklikler yapılacak. Yasadaki, ‘'kat maliklerinin tamamının izni’‘ hükmü kaldırılarak, ’‘çoğunluğun kararı’‘ yeterli sayılacak.

Yasal düzenlemelerle, idarenin yetkileri artırılacak. Kentsel dönüşüm, ‘'acele kamulaştırma’‘ yetkisiyle hızlandırılacak.

SEL VE HEYELAN RİSKİ TAŞIYAN BÖLGELER DE KAPSAM İÇİNDE
Kentsel dönüşüm uygulamaları sadece fay hatları üzerindeki yapılarla sınırlı kalmayacak; sel ve heyelan riski altındaki yerleşim alanlarını da kapsayacak.

Bu çerçevede özellikle Doğu Karadeniz'de yaşanan toprak kayması ve sel felaketlerine karşı da kentsel dönüşüm planları devreye sokulacak.

BİNA ENVANTERİ ÇIKARILIYOR
Öte yandan Bakanlık, bina envanteri çıkarmak için çalışmalarını hızlandırıyor.

İstanbul'da başlatılan ve ilk etapta okul gibi kamu binalarının depreme karşı dayanıklılığını ve güçlendirilmesini içeren çalışmalar, hızla fay hatları üzerindeki bölgelere doğru yayılacak.

ARAS İNŞAAT GRUBU…

Önceki Haberler
ISI YALITIM ARTIK YASAL ZORUNLULUK.
ISI YALITIM ARTIK YASAL ZORUNLULUK.

08.06.2011 13:26

Isı Yalıtımı Artık Yasal Zorunluluk Oldu ISI YALITIM ARTIK YASAL ZORUNLULUK HALINE GELDI.